Прокурор Васил Ангелов встъпи в длъжност като административен ръководител на Окръжната прокуратура в Търговище, съобщиха от пресцентъра на Апелативната прокуратура във Варна.
Видеокадри на пренасяните наркотици в камиона му на стойност 4,16 млн. лв. са открити в телефона на турския шофьор на ТИР - Метин Демирташ. Това стана ясно днес в съдебна зала по време на вземане на мярката му за постоянно задържане, поискана от Окръжна прокуратура пред състав на Окръжен съд - Хасково. Той бе задържан с над 13 кг кокаин на Граничния контролно-пропускателен пункт „Капитан Андреево“.
По информация от Агенция "Митници" шофьорът е арестуван на 15 ноември т.г. при съвместна акция на полицията и митническите власти по противодействие на контрабандата. В акцията са участвали екипи от Агенция „Митници“, „Гранична полиция“, "Борба с организираната престъпност" и Националната агенция за приходите". При обиск във фабрична кухина в пода на полуремаркето на камиона на мъжа, са били открити девет пакета с бяло прахообразно вещество.
„Ловци на самолети“ подредиха най-добрите си творби в изложба, посветена на любимото им хоби – авиофотографията. Изложбата бе открита днес на Терминал 2 на летище София от Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор на „СОФ Кънект“, оператор на столичния аеропорт. В 23-те платна са събрани фотографии на млади фотографи (спотъри), все още в ученическа възраст, а целта е да бъдат поощрени и стимулирани да практикуват любимото си хоби.
Вратите ни винаги са отворени за вас, посочи Хесус Кабайеро пред младите фотографи. Сред разнообразието от снимки има такива на самолети от гражданската авиация, бойни изтребители, самолети за гасене на пожари, военно-транспортни самолети и хеликоптери.
Вдъхновени от страстта си към авиацията и магията на "големите метални птици", младите спотъри заснемат кадри, които разкриват красотата на авиацията
Сигнали за паднали клони и за частично прекъсване на електрозахранването в две села от Община Враца бяха подадени заради силния вятър, казаха от общинска администрация. Имало е улици без ток в селата Лютаджик и Згориград, като захранването е възстановявано своевременно.
Днес за двете области Враца и Монтана бе подаден червен код за силен вятър. Според последните данни от сайта на Националния институт по метеорология и хидрология температурата към 14 часа във Враца е била 12 градуса, а силата на вятъра - 14 км/ч., но тази сутрин бе значително по-силен.
В района на Враца вчера вятърът на моменти бе с пориви над 120 км/ч. и това стана причина за огромно количество счупени клони, няколко изкоренени дървета, откъртена изолация на сгради, паднали комини, увредени от падащи предмети автомобили, прекъсване на електрозахранването на много места. За денонощието бяха подаден
Над 200 участници се събраха в аула „Проф. д-р Александър Чирков“ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина“, за да се включат в Първата национална конференция за донорството на генетичен материал. Сред тях бяха представители на държавните институции, лекари, пациенти, експерти, студенти и преподаватели. Това съобщиха организаторите на конференцията Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН) и Фондация ,,Искам бебе’’. Конференцията се състоя под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров и Факултета по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“.
Подобряване на ефективността и достъпността на процедурите по асистирана репродукция е една от ключовите цели, които си постави Първата национална конференция за донорството на генетичен материал, посочиха органзаторите.&nbs
Изключително интензивен е трафикът от камиони в района на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Дунав мост" при Русе. Това съобщиха от граничния пункт.
Около 40 тежкотоварни автомобила изчакват в района на граничната зона този следобед. Останалите камиони са основно в буферния паркинг, който е почти запълнен. Времето за престой там е около 18 часа.
Сред изчакващите шофьори е и Митко Аговски. "Идвам от Гърция. В Русе пристигнах около 19:30 часа вчера, а от паркинга тръгнах в 12:30 часа днес. Много време е, но няма какво да се направи. Опашките са голям проблем. Отивам до Букурещ, разтоварвам и се връщам обратно", обясни Митко Аговски.
От граничния пункт информираха, че за последното денонощие през съоръжението са преминали в двете посоки общо 2921 камиона. От тях 1489 са влезли в България, а от страната са излезли 1432.
От там об
Изпълняващият функциите административен ръководител на Апелативната прокуратура прокурор Станислав Андонов е приветствал прокурор Ангелов, пожелавайки му да запази хладнокръвие и висок професионализъм в изпълнението на новите си служебни ангажименти. Той е подписал акт за встъпване в длъжност в присъствието на колеги магистрати, посочи експертът „Връзки с обществеността“ в институцията Ивана Милева.
Прокурор Васил Ангелов Василев има над 31 години юридически стаж изцяло в прокуратурата на Търговищкия съдебен район. Професионалната му кариера започва като „младши прокурор“ в Районна прокуратура – Търговище през май 1993 г. Има един мандат като административен ръководител на Районна прокуратура – Омуртаг. От март 2000 г. е административен ръководител на Районна прокуратура – Търговище два последователни мандата до 2010 година. След това е прокурор в Окръжна прокуратура – Търговище, а през 2021 г. е определен за заместник-окръжен прокурор на структурата. Освен това той е дългогодишен неин говорител.
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет го избра единодушно за окръжен прокурор на Търговище на заседание, провело се на 30 октомври.
Преди Ангелов начело на Окръжната прокуратура в Търговище бе прокурор Диляна Стоянова, която ръководи институцията от 2019 г.
Повишените нива на серен диоксид в Димитровград бяха обсъдени на междуведомствена среща в областната администрация в Хасково, съобщиха от областният пресцентър. За тази година в града са регистрирани 10 превишения на нормите от Топлоелектрическата централа (ТЕЦ) „Марица 3“ АД.
На срещата директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково Марияна Вълчева поиска да бъдат предприети краткосрочни и средносрочни мерки, които да бъдат изпълнени за предотвратяването на повишените нива на серен диоксид, както и относно неорганизираните емисии от котелното на енергийния обект.
Ръководството на ТЕЦ „ Марица 3“ АД от своя страна заяви, че се стреми към овладяване на ситуацията, да се намалят завишенията и да се работи в добро сътрудничество с институциите. Допълниха още, че при технологията, която използват, максималната степен
Изложба на сватбени облекла, аксесоари и фотографии под наименованието "От прабабата до правнучката", представиха в Брезник. Идеята за експозицията е дело на краеведа Аниела Асенова.
Сред показаните вещи, подредени във фоайето на местното читалище, можеше да се видят сватбени одежди, ръчно везани кърпички, подарявани в миналото по време на сватба, както и посуда. Интерес сред присъстващите предизвика и бахчата (сватбената пита), която обикновено се е правела от кума и се е дарявала от него на младоженеца. Този обреден хляб има дупка в средата, в която обикновено е поставяно малко борче или борово клонче, окичени с плодове и бонбони, за да е сладък животът на влюбените. Показан в изложбата бе и байрак (сватбеното знаме), с което до края на 60-те години в Граово се е водело хорото. Той се е държал от един от приятелите на жениха.
Авторката на изложбата коментира, че в нея
Удължен е срокът на безплатните профилактични акушеро-гинекологични прегледи в „Диагностично-консултативен център I - Пазарджик“, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Пазарджик.
Инспекцията и здравното заведение си партнират по Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021 – 2025 г., финансирана от Министерство на здравеопазването.
До 29 ноември жените могат да проверят своя гинекологичен статус след предварително записване по телефон, като не е необходимо направление от личен лекар, обясниха от РЗИ.
Здравните специалисти напомнят, че най-добрата профилактика срещу рака на маточната шийка е поставянето на ваксина при момичета преди започването на полов живот между 10 и 13 години, както и редовните прегледи с вземане на цитонамазка.
Резултатите от кампанията ще бъдат обобщени до края на календар
На извънредно заседание днес Общинският съвет в Сапарева баня ще разгледа актуализация на инвестиционната програма в частта „Капиталови разходи“ от целева субсидия за 2024 год. Това съобщиха от Община Сапарева баня. Извънредното заседание ще бъде от 16:45 ч.
Промените се отнасят за 485 800 лв., които трябва да бъдат преразпределени заради ново изискване, според което неизразходвани средства от целевата държавна субсидия не могат да бъдат прехвърляни като преходен остатък за следващата година в общинския бюджет. Вносител на докладната е кметът на община Сапарева баня Калин Гелев.
Предстоящото заседание на Общинския съвет на Сапарева баня е второ извънредно за месеца. На предишното съветниците дадоха съгласие кметът Калин Гелев да подпише Меморандум за разбирателство по мегапроект с приоритетно национално значение: "Сапарева баня – Кюстендил – Бълга
Над 17,8 милиарда лева са разходите за пенсии към октомври 2024 г., което е с 2 милиарда лева повече спрямо миналата година. Това съобщи Националният осигурителен институт (НОИ) във връзка с касовото изпълнение на бюджетите на социалноосигурителните фондове, администрирани от института по силата на законова делегация. В структурата на общите разходи най-голям дял заемат тези за пенсии.
Броят на пенсионерите за октомври е 2 048 856 или с 14 595 (0,7%) повече в сравнение със същия месец на 2023 г., отчете още НОИ. Средният месечен размер на пенсията на един пенсионер е 929,95 лв., като в сравнение с миналата година той е по-висок със 104,97 лв. (12,7%). Средният месечен размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст на един пенсионер е 1 026,99 лв. В сравнение със същия месец на миналата година се наблюдава нарастване с 119,87 лв. (13,2%).
Към 31 октомври 2024 г. общият